pebble

parasını en çok hak eden ürünlerden birisi. akıllı saatler konusunda gerekli çizgiyi de en çok yakalayan ürünlerden birisi. yaklaşık 5 aydır kullanıyorum, yapması gereken neyse onu yapıyor.

- birincisi cihaz yapısı itibariyle telefona dayanan bir cihaz değil. asli görevi çeşitli arayüzlerle saati, tarihi vs. görüntülemek. yani kurulum yaptığınız sürece bluetooth vs. kapatıp o şekilde kullanabilirsiniz.

- pili diğer android akıllı saatler gibi yarım saat gitmiyor. saat olarak kullanılan bir ürünün, sürekli ilgi gerektirmemesi, insanı yarı yolda bırakmaması lazım. bu cihazı şarj göstergesi %00'ı gösterirken bir gün daha kullandığımı bilirim.

- şarj etmek için moto 360 gibisinden devasa bir şarj aleti taşımanıza gerek yok. ufak bir manyetik şarj kablosunu yanınızda taşıdığınız sürece, 15 dakika şarjla dahi bir günü rahat rahat çıkarabilirsiniz.

- pil sıkıntısından ekranını kısıtlayan bir cihaz değil. çoğu akıllı saat ekranını herhangi bir aktivite olmadığı sürece kapalı tutuyor. bir saat için, ekranının sürekli çalışması önemli bir ayrıntı.

- akıllı saat alırken, telefona bir alternatif aramadım, aksine telefona bir yardımcı aradım. telefonunuza gelen herhangi bir bildirimi görmenizi ve saatinizden karşılamanızı sağlıyor. atıyorum birisi aradı, elimi cebime vs. atmaktansa hemen saatin tek butonuyla redderebiliyorum. ya da mesela kulaklık takılı müzik dinlerken, telefonu çıkarıp, uygulamayı açmak yerine saatimden şarkı değiştirebiliyor, ses ayarlayabiliyorum.

yarın öteki gün, diğer herhangi bir akıllı saat, yazılım dolayısıyla eskimiş duruma gelebilir ancak bu, pebble'ın yaşamayacağı bir durum. pebble ilk çıktığı an ne vaat ettiyse yine aynısını yapıyor. gelen güncellemelerle de başka bir şey yapmaya çalışmıyor, aynı şeyleri daha iyi yapmaya çalışıyor. yani ileride akıllı saat kullanma fikrinden soğusanız dahi, pebble'ı sade bir arayüz seçip, bluetooth vs. kapatıp 5-7 gün şarj süresiyle kullanmaya devam edebilirsiniz. diğer herhangi bir akıllı saat buna izin vermeyecektir.

2015-02-24 23:15:42 • 5 yıl önce • 554 kere okundu