öğretmenlerin yaz tatilinde maaş alması

asıl olay "öğretmenin yaz tatilinde maaş alması" değil, "öğretmenin yaz tatili olması" aslında. yani birisi gelip bugün "maaşa 500 lira zam yapacağız ama yaz tatili olmayacak" dese samimi olarak kabul etmem. bu mesleğin, bu ülkede gereği yaz tatili. öğretmenlerin zihnini boşaltması, hazır olabilmesi için gerekli. yaz tatilini kaldırsalar şu mesleği gözden geçirecek bir sürü insan tanıyorum.

öğretmenlik mesleğinin ideal ders yükü haftalık 15-20 saat arasındadır. yani sizin derse gitmeden, "bugün derste şunu yapacağım" diye zihninizde bir plan yapmanız gerekir. yani öğretmen, herhangi bir vhki gibi "bugün masama oturayım ne iş çıkarsa yaparım" diyemez. yıllık, haftalık ve günlük olarak derslerini planlamak durumundadır.

zamanında günlük plan da yapmış bir insan olarak söylüyorum, 15 dersin günlük planını yapmak en basitinden bir gününüzü tamamen alan bir eylemdir. ki, daha sonra bunu derste ulaştığınız kazanımlara göre ayarlamanız gerekir.

ancak bizim ülkemizde "insani" bir seviyede maaş alabilmek için ve ekseriyetle öğretmen eksikliğinden haftalık normal zamanlarda 30 saat, kurs vb. gibi etkinliklerle 40 saat derse girilebilmektedir. haftalık 40 saat derse giren bir öğretmenin değil günlük plan yapmak, kafasında bir ders planı oluşturması bile çok zordur. bunun sonucunda da öğretmen tatillere boşaltılması gereken bir kafa, dinlendirilmesi gereken bir beden ve ses telleriyle girer.

buradaki, şahsen benim rahatsız olduğum bir başka problem ise, öğretmenlere 15+15 gün olmak üzere planlanan hizmet içi eğitim döneminin bile tamamen faydasız ve işlevsiz olmasıdır. milli eğitim bakanlığına ve özel okullara bağlı yüzbinlerce öğretmen, planlanan online eğitimleri izlemek için neredeyse hiçbirinde altyapı mevcut olmayan okullarda boş oturtulup, inanılmaz bir işgücü ve zaman kaybı oluşturulur.

2015-06-01 23:03:54 • 4 yıl önce • 701 kere okundu