cumhuriyet halk partisi


hazır ağzımı açmışken, chp'nin asıl problemine de değinmeden edemeyeceğim.

bugün akp'nin nasıl oy artırdığına baktığımız zaman, seçmeninden teşkilatına herkesin bir şeyler yaptığını görüyoruz. bir akp seçmeni derdini anlatırken 'siz salaksınız, chp'ye oy verdiniz' demiyor, ama çoğu chp seçmeni sıkışınca olayı aziz nesin'e bağlıyor.

bir de şu var, chp'nin milletvekilinden seçmenine kadar çoğu insanın politika anlayışı akp'ye odaklı. akp'nin yaptığı şeylere karşı çıkmak yerine iyi kötü bir şeyler sunmayı ancak kemal kılıçdaroğlu aklına getirebildi, ama bir aile sigortası'nı anlatan seçmen görmedim ben şahsen. yine akp'li vekillerin eline oyuncak oldu, kendi seçmeni konuşmadı bile.

chp'nin bu ülkenin muhafazakarlarının gözünde kötü bir imajı var. bu imaj başkasının değil, muhafazakarların gözünde olduğu için chp'nin bunu yok etmesi çok çok zor. ama bu imajı yok etmeye çalışmayıp, muhafazakar akp seçmenini karşıya alıp suçladığınız zaman, o seçmeni iyice kaybediyorsunuz.

bu dediklerimi artık cumhuriyet halk partisi içinden yapan neredeyse kalmamıştı. cumhurbaşkanının etnik kökenini sorgulayacak kadar ileri giden canan arıtman gibi adamlar temizlendi. ama dediğim gibi, bu hatayı yapan chp seçmeninin ta kendisi. akp seçmeninin oyunu kazanmak yerine onlara hakaret edip, daha sonra parti yönetimine kendi hakaret ettiği insanların oyunu neden alamadıklarını soran insanlar aramızdalar.

2011-06-13 04:42:28 • 9 yıl önce • 639 kere okundu