bitavsiye net


bir fikir oluşturuyorsanız kendiniz yapın diyorum, adam 15.000 dolarlık tasarımdan falan bahsediyor. kendiniz diyorum, okuduğumuzu anladık mı?

mesela sözlükten bahsedelim. sozlukspot diye bir olaydan herkes haberdardır. sözlük fikri için bir altyapı sağlıyor. bu altyapıyı, içerikle birleştirebilen tek sözlük inci sözlük olmuş. inci sözlük'e bana yazılımsal olarak muhteşem avantajlar sağladığı için değil, içeriği için giriyor insanlar.

başka bir örneğe geçelim. mesela itiraf.com. bu sitesi wordpress üzerine kurulmuş olsa; bu kadar popüler olabilir miydi? adam "ben insanların itiraflarını aktaracağı bir internet sitesi yapmayı planlıyorum" demiş ve ona göre yazılım geliştirmiş. hazır yazılmış bir yazılımı alıp bunu sağa sola reklam yaparak duyurmaya çalışsa, bugün itiraf.com olmazdı.

başka bir örneğe geçelim, reddit. adamlar, kafalarındaki oluştukları formatı kendi internet sitelerine uyguladıkları için başarılı bir internet sitesi. pligg üzerine kurulu bir reddit hayal edebiliyor musunuz?

tam zıttına gelelim. mesela vbulletin üzerine kurulu kıyamet kadar internet sitesi, forum var. ama bu adamlar siteyi açarken orijinal bir fikirlerinin olduğunu iddia etmeyip; x konusunda bir forum açmak için yola çıkmışlar. kafalarındaki fikirle, kullandıkları hazır yazılımın amacı aynı. bunların da öne çıkmasının sebebi ne:

içerik. bugün donanımhaber'e, forumtr'ye milyonlarca tık geliyorsa bunun sebebi, diğer sitelerde olmayan, insanların kendi ürettikleri içeriklerin paylaşılması.

kimse milyon dolarlar harcayın demiyor. oturun uğraşın, bir fikriniz varsa yazılımını kendiniz oluşturun diyor. bu şekilde emek sarf edilmeden; içerik ve yazılımı sıfır olan bir internet sitesini bu kadar duyurup, reklamını yapıp eleştiri alınca "eme eleştiriyürler" diye ağlamamak lazım.

2014-10-20 00:00:26 • 6 yıl önce • 611 kere okundu