27 mayıs 2009 fc barcelona manchester united maçı


öncelikle bir ispanyol kulübü ve bir ingiliz kulübünün maçıdır. "futbolseverler" ingiliz ve ispanyol futbol anlayışlarının ne demek olduğunu iyi bilirler.

fc barcelona, defansında puyol olmasına rağmen, victor valdez ve diğer savunma elemanları yüzünden "yediğimizden fazlasını atalım" futbol anlayışına hakim bir takımdır. ileride, bugün bozulup bozulmayacağı belli olmayan messi-henry-etoo üçlüsü, orta sahada da xavi-iniesta ikilisi ile ofansif anlayışa dayalı futbol oynamaktadırlar.

ingiliz kulüplerine genellikle şu eleştiri gelir: "defansif oynuyorlar". burada bu eleştiriye maruz kalmayan tek takım liverpool'dur ki, onlar da ispanyol futbol anlayışı ile oynamakta, "yediğinden fazlasını atmaya" çalışmaktadırlar.

hayır, bir ingiliz kulübü defansif oynamaz. bunu söylemenize neden olan şey; ingiliz kulüplerinde klasik ormasyon düzenine göre futbol oynanmamasıdır. wayne rooney'nin görevi ileride bekleyip gol atmak değil, eğer takım defans halinde ise bir ön liberoymuşçasına oynamaktır. cristiano ronaldo'nun görevi, yalnızca sağ kanattan top taşımak değil gerektiğinde sağ bekin yerini doldurmaktır. ingiliz kulüpleri ve oyuncuları, oyunun o anki haline göre blok halinde hücum, blok halinde defans yaparlar. dolayısı ile takımlarda genellikle paul scholes, ji-sung park gibi oyunu her yönlü oynayabilen joker oyuncular bulunur.

manchester united'ın defansı, işte bu yüzden sağlamdır. oysa, messi'yi ya da bojan krkic'i defanslarına yardımcı olurken göremezsiniz. keza; bunlar tek yönlü ve fiziksel olarak zayıf futbolculardır. fc barcelona'nın bu maçı almalarının tek yolu ofansif oynamaları; onun çaresi manchester united'ın defansif anlayışında var. ancak, manchester united'ın 10 adamla hücum yapmasının çaresi, fc barcelona'nın elinde değil. o yüzden "şampiyonlar ligi finalinin sonucu belli olmaz" klişelerinden sıyrılıp şöyle diyoruz:

go red devils!

2009-05-27 14:20:06 • 11 yıl önce • 563 kere okundu