2014 kobani çatışmaları

suriye'nin iran olması çok da sikinde olmayan ulusalcıların çekimser kaldığı çatışmalar.

abi öyle bir zihinsel bozukluk var ki adamlarda anlatmak mümkün değil. bak canım, tane tane:

-destek verilmiyor.
+ kobane suriye'nin bir kentidir. güvenliğinden kürtlerin daha önce iyi ilişkiler halinde olduğu esat yönetimi sorumludur. ayrıca hdp'nin ışid'e sınır dışı müdahale için "hayır" dediğini buradan tekrar tekrar hatırlatmak isterim.

- olsun, orda bir insanlık dramı yaşanıyor.
+ suriye'de bir senedir insanlık dramı yaşanmıyor muydu? söz konusu araplar iken bu denli tehditler savurmuyor, bu denli sağa sola saldırmıyordunuz. mesele kendi ırkınız olunca ses çıkarmak asıl ırkçılık değil midir?

- biz kürdüz, bize karşı ırkçılık yapıyorsunuz.
+ yanlış. bak siz 2 senedir suriye'de ölenlerden sıra sadece kürt olanlara gelince ses çıkarıyorsunuz. türk vatandaşları da bu ırkçı tutuma yine ırkçı bir çekimserlikle cevap veriyor.

- kadınlar, çocuklar :(
+ siktir amına koyim, bu demagojinin had safhasına ulaştık. seksen kere yazdık bölgede sivil kalmadı diye.

- ışid'i destekliyorsunuz :(
+ ışid'i de, ypg'yi de desteklemiyoruz. yukarıda yazdım bölgede sadece ışid ve ypg'liler kalmış. iki tane terör örgütü, niye birini savunmak zorunda olayım ki. benim sınırlarımda da değil; suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak beni bağlamıyor.

- ypg'yi desteklemiyorsunuz :(
+ evet desteklemiyoruz. iyi terör örgütü kötü terör örgütü mü var. "onunkini desteklemeyin benim örgütümü destekleyin" çok mantıklıymış gerçekten.

- ya sizin ırktaşlarınız öldürülseydi?
+ biz ırkçı değiliz kardeşim, türkiye cumhuriyeti vatandaşıyız. benim de kendi vatandaşımı pkk öldürdüğü zaman, bunun cezalandırılmasını istiyorum. bir vatandaşım dara düştüğü zaman yardım ediyorum. ne ümmetçi, mısırcı filistinciyim ne de senin gibi kürtçü.

- yani üzülmeyecektin o zaman?
+ suriye'de türk kökenli bir kişi terör kurbanı olduğunda ne hissediyorsam, kürt kökenli birisi teröre maruz kaldığında onu hissediyorum. insani olarak üzülmek ayrıdır, devletten kurtarılmasını talep etmek ayrıdır. ben kendi devletimin sınırları dışındaki insana, yine devletten "ama benim ırkımdan, ama benim dinimden, ama benimle aynı saç şeklini yapmış" diye gerekçelerle yardım talep edersem her milletten, her anlayıştan, her dinden, her ırktan insanın bunu yapmasını da makul görmek zorundayım.

- yani onları bırakalım ölsünler?
+ yine söylüyorum, yukarıda da söyledim, 200 bine yakın insan gelmiş o bölgeden. buyursunlar gelsinler. buyursunlar sığınmacı olsunlar. evi, yeri yurdu tehlikede olan insana türkiye'nin her zaman açık kapısı var. zaten bölgede sivil kalmadığını da belirttik.

- eylemlerin aynısı gezide yapıldı, bir eylem yapınca tepki gösteriyorsunuz.
+ yanlış. gezide de amaçsız, meşru müdafaa tanımına girmeyen, vandalizm amaçlı herşeyi eleştirdik.

- diren kobane :(
+ e dirensinler kardeşim işte, iki terör örgütü de beni bağlamıyor. aranızda ışid daha güçlü diyenler var, adam resmen "abi biz sevimli minik bir terör örgütüyüz kimseye zararımız dokunmaz" diyecek. gönül ister ki suriye müdahale edip, hazır ortada sivil de yokken iki terör örgütünü de elden geçirsin ama işte olmuyor.

2014-10-07 17:43:07 • 6 yıl önce • 548 kere okundu