vefat eden yazarın ardından entry kasmak

ölen birisinin ardından, "allah rahmet eylesin" deriz. niye? çünkü dua ederken de sesli ederiz. allah'a temennilerimizi sesli iletme gereği, "güdüsü" duyarız. "hey dostum, taziyeyi de böyle yaparız ha" diyip saftasadan saftadaya koşarak buna karşı bir argüman koyamayız. çünkü yazmak ve söylemek taktir edersiniz ki farklı şeylerdir.

ha taziye yazılarak dile getirilir. nereye dile getirilir? taziye defterine. ben meydan larousse'da "mustafa kemal atatürk: 1938 yılında öldü. allah rahmet eylesin." yazdığını görmedim. gören varsa ses etsin. mesaj çeksin. taziye günlük yaşamın bir parçası. "o yüzden bunu sözlüğe de uyarlıyorlar demeyin", o ayrı bir mizah ürünü. "osman naber lan dallama" da günlük hayatın bir ürünü. buraya uyarlamıyorum bakın.

tanımadığınız birini kaybettiğinizde üzüntü duyarsınız, evet. ama duyduğunuz üzüntüyü, "şu anda bunları yazıyorum ve ağlıyorum biliyor musun" kıvamında 72 millete live broadcast ediyorsanız, şahsen ben üzüldüğünüze inanmam.

evet, ölen yazarın arkasından entry kasmak, bu gibi nedenlerle doğru bir eylem değildir. akbabalıktır. yalnız, burada da "doğru" kavramını anlayabilecek kapasitede olmak önemlidir.

ps:
- allah ile kul arasına bir "aracı" sokmak şirk koşmaktır.
- eğer allahtan isteğinizi bir aracı'ya bildiriyorsanız şirk koşmuşsunuzdur.
- hayır, rahmet isteğimi karşımda duran osman amca'ya söylemiyorum. yukarıda da belirttiğim gibi allah'a sesli olarak iletiyorum. bir içgüdünün eseri bu. (bak canım, yazılı değil sesli)
- sözlüğe "allah rahmet eylesin" demek gibi bir adet, ritüel yok. varsa, gören duyan olduysa mesaj atsın. bunun islam dininde teşkil ettiği bir sorun var. türbelere de gitmek bir dini ritüel edğildir, ama şirk koşmaktır. dini ritüel nedir? cenaze ramazı bir dini ritüeldir. dummy seviye için düzenleyelim şöyle;

dini ritüel - cenaze namazı, cuma namazı
şirk koşmak- sözlükten rahmet dilemek, ölüden medet ummak

bunlar, kendi içlerinde doyasıya karşılaştırılabilir. afiyet olsun.

2008-01-05 21:27:21 • 10 yıl önce • 423 kere okundu