türk basınında duygu ticareti


türk televizyonlarının reyting uğruna ne yapacağını düşünürken keşfedip bokunu çıkardığı bir ekol. televizyon sadece öğretme, merakı giderme amacı gütmüyor artık. saat 8'de açıp haberleri izlediğimiz bir kutu değil. duygu ticareti her yerde.

- öfke; en çok sömürülen duygulardan bir tanesi. önce ana haber bülteninde, örneğin bir terör olayı sunulur. bundan sonra, sizdeki öfke duygusu uyandırıldıktan sonra, hemen ardından diğer safhaya, öfkenizi kaşımaya geçilir. teröristlerin öldürülmeleri gerektiği, sınır ötesi operasyon istekleri sıralanır. kağıt üzerinde teröristler tarumar edilir. dikkat ederseniz hiç ıslah isteği yoktur. amaç ekran karşısından öfkenize olduğunca hitap edebilmek, izlenebilmektir.

- kadın programları;

. bir erkek çağırılır, itin götüne sokuluncaya kadar aşağılanır. sunucumuz bir hakim edasıyla kararları verir. mikrofon kimdeyse, güç ondadır. sunucu, söylediği şey yanlışlanır, bir sakata gelirse seyirciye "aa, öyle değil mi ama?" diye oynar, kendini alkışlatır. böylece haklı çıkar. önemli olan bir sorunun çözülmesi, bir karara varılması değil konuk erkeği aşağılayarak mümkün olabildiğince, izleyici kadın kitlesini tatmin etmek, seyircilere oynamaktır.

. çocuklarından, kocasından ayrılmış bir kadın çağrılır. amaç orada kadını ayrıldıklarına kavuşturmak değil, izleyici kadın kitlesinin annelik güdüsüne oynayarak, olabildiğince ekran karşısında tutmaktır.

- futbol programları; fanatik izleyiciye, takımının daha başarılı olduğuna, olacağına inandırarak onu ekrana bağlarlar. salt pohpohlamayı kimse seyretmek istemez. birisi aksini iddia eder, diğeri onu kanıtlamaya çalışır. böylece izleyici kitlesi olabildiğince ekrana bağlı tutulmaya çalışılır.

- yardım programları; çok yardımsever programcılarımız asla kamerasız yardım peşinde koşmazlar. sağ elinin verdiklerini sağır sultana duyurmaya meraklıdırlar. önce ailenin gururu alt-üst edilerek aile acındırılır. kamera karşısında ağlatılır. hem izleyicinin acıma duygusu sömürülür hem de izleyicide "aa, ne yardımsever kanal" düşüncesi oluşturulur.

türk televizyonlarında, radyolarında, gazetelerinde; eğitim, eğlence, mizah gibi şeyler düşünülmez. önemli olan olabildiğince duygu sömürüsü yapmak, tribünlere oynamaktır.

2008-01-18 19:55:10 • 10 yıl önce • 534 kere okundu