recep ivedik


bir tip. toplumda hor, aşağı görülen, kıro-maganda olarak, "öteki" olarak görülen bir tip.

sağımızda solumuzda bir recep ivedik olsun istemeyiz. neden? çünkü o bizim yaşam tarzımıza uygun değildir. ama onu izleriz, neden, çünkü recep ivedik cahildir, nerede nasıl davranılacağını bilmemektedir, toplum kurallarını bilmemektedir ve bu yüzden ona güleriz. ayrıca dış görünüşü de kıllı, şişman ve pistir.

recep ivedik, recep ivedik gibi olan insanlara, ötekilere güldürür.

umut sarıkaya'nın tiplerine benzetilmiş; ama özür dileyerek bu benzetmeyi kabul etmiyorum:

* "uzaylı" tiplemesi uzaylıya güldürür, ama uzaylı yoktur. uzaylıda "bize ait" şeyleri gördüğümüz için güleriz.

* aytek'i görürüz, ama aytek'e düşük sınıf ya da cahil olduğu, bir takım kurallara uymadığı için değil; öyle bir çiftin çocuğu olduğu için güleriz. mizah unsuru budur.

umut sarıkaya bize ait detayları verir. kalemin arkasındaki bitmiş silginin verdiği mutsuzluğu; o anı yaşadımız için biliriz. dolayısıyla umut sarıkaya'da bir "öteki" bulmanız güçtür.

atıyorum, serkan altuniğne karikatürlerinde sıkça kullanılan bir "eşcinsel" mizahı vardır. bir eşcinselin düştüğü durumlar, o tipe özgü şeylerle karikatürize edilir. çoğumuzun değil, eşcinsellerin hayatına ait detaylar verilir; o gruba güldürür. işte bu, recep ivedik tarzı mizaha bir örnek olracak gösterilebilir; ki serkan altuniğne'nin de recep ivedik senaristleri arasında olması da bu konuya dair hoş bir detaydır.

2010-01-02 04:29:24 • 9 yıl önce • 610 kere okundu