michael skibbe

ısrarla savunuluyor: "hiçbir hamle yapmıyor."

ben de size dedim ki, gidin bir pes oynayın, fm oynayın, hangi hamleyi yapacaksınız.

basit basit anlatalım:

- herhangi bir taktikte korumanız gereken mevkiler vardır. skibbe'nin taktiğinde de ön libero ve orta saha, yani ayhan ve meira hariç herhangi bir mevkiyi oyundan alırsanız o mevki aksar. ancak yer değiştirebilirsiniz. işte, herhangi bir futbol oyunu oynamadığınız buradan belli oluyor. keza; futbol oyunu oynayan birisi "forvet alsın" isteğinin o kadar basit olmadığını görebilir.

- oyuncu değiştirmeden yapılabilecek hamleler şunlar, meira'yı defansa çekmek, kewell ve arda'yı yer değiştirmek.

- oyuncu değişiklikleri için "çıkar kewell'ı lincoln sağa geçsin" diyen futbol profesörleri var mesela. öncelikle üzülerek belirteyim, lincoln sağ kanat oyuncusu değil. hayatında sağ kanatta oynadığını hatırlamam. keza oyun kurucuyu sağ kanada almak gibi bir atraksiyona hangi teknik direktör girer bilemem.

- istediğiniz değişiklik ancak şöyle olabilir; ayhan çıkar, ümit karan girer; fakat bu durumda hangar gibi açılan orta sahada kharkiv'li oyuncuları seyredersiniz. keza; ikinci yarı o mevkide top alma ve pas yeteneği olan bir tek ayhan akman kaldı.

- genel oyun düzenini aksatmadan başka türlü mevkii değiştirerek oyuncu alamazsınız. sağ, sol kanat çıkarırsanız bu kez ileride iki forvet varken ceza sahasına orta azalacak, ve kanadın biri aksayacak. lincoln'ü çıkarırsanız orta sahanın kilidini açmanız zor, yine ceza sahasına bile giremeyebilirsiniz.

- ikincisi, elinizde rooney-saha gibi bir ikili yok. birinin adam geçme kabiliyeti, hızı, ötekinin üzerinde çok baskın bir özelliği olsa tamam derim. ancak ümit ve baros aynı tip oyuncular. ikisini de aynı anda oyunda tutmanın orta sahayı zayıflatmaktan başka bir etkisi olmaz.

son olarak; milletçe "ne kadar forvet, o kadar iyi" anlayışını bıraksak iyi olacak. kahvede maç izliyorsun, forvet girerse iyi, yok aynı mevki oyuncusu girerse kötü. çünkü aynı mevki oyuncuları yorulmaz, aksamazlar. koy üç forvet, biri ön libero iki orta sahayla oyna mesela, kral teknik direktörsün.

kahvedeki amcadan bir farkınız olsun yahu.

2008-11-28 21:24:38 • 9 yıl önce • 513 kere okundu