gsm şirketlerinin whatsapp konuşma ücreti alması

yav neymiş, whatsapp'ın engellenmesi teknik olarak mümkünmüş. twitter'ın da engellenmesi teknik olarak mümkün. buradaki insanların %90'ı engellendikten 5 dakika sonra tekrar girebiliyor.

sms'i operatör kontrol eder, sesli görüşmeyi operatör kontrol eder tamam ama internet dediğimiz şeyde her zaman bir yöntem vardır. yıl olmuş 2015 halen internette engelleme yapacaklar yaygarası koparıyorsunuz.

whatsapp sunucularının alanadı xx.whatsapp.net şeklinde, bu şekildeki alanadlarına da bağlı zibilyon tane ip adresi var. aşağı yukarı bütün ip bloğunu bağlamışlar. bu sunucularla 5 ayrı porttan iletişim sağlıyor. bunun hepsini engellemek zaten hayvani bir çaba gerektirdiği gibi, diyelim ki engellendi, yine her zamanki bir vpn ile istediğiniz gibi kullanırsınız.

misal youtube şu an diğer google hizmetleri ile ortak ip'ler kullandığından, engellemeden önce 2 kez düşünüyorlar. aynısını facebook'un da yapıp whatsapp'ı kendi sunucularıyla bütünleştirdiğini düşünürsek, böyle bir şey tamamen imkansız hale gelir.

2015-04-08 00:42:32 • 4 yıl önce • 746 kere okundu