2014 yılında metroda çekilen fotoğraf

bu sene metroda çekilen fotoğraf ne zaman açıklanacak diye beklerken erken gelen fotoğraf. her yıl metroda bir fotoğraf çekiliyor çünkü.

abi enteresan kafalar, cehape teyzesi kafaları. iki kişi metroda çarşaflı binmiş, hemen fotoğrafını çekiyor, cıkcıkcık ediyor. 70 milyon kişinin içinde 2 kişiyi bize göstererek neyi anlatmaya çalışıyorsun he? neden metroda? metro ultra medeni bir yer mi olmalı? at arabasında olsa ses etmezdin değil mi?

bakın türbanı eleştirin, çarşafı eleştirin, kadının kadın kimliğini saklamasını zorunlu kılan her şeyi eleştirin. gelin hep beraber eleştirelim. bunu savunanla oturup uzun uzadıya tartışalım.

ama bunun kendi tercihi olup olmadığını bilmediğimiz, tanımadığımız, konuşmadığımız iki kişiyi göstermek, bakın bunlar çarşaflı diye anlamadığımız bir mesaj vermek.

şunu da anlamıyorum işte, diyorum ki kadın kimliğini gizleyen her şeye beraber tepki verelim. ama niye metro, niye istanbul, niye iki kadın? bu iki çarşaflı kadın 2014 yılında istanbul'da metroya binmese hangi toplumsal koşullar iyileşecekti, lütfen biri bana açıklasın.

2014-01-30 17:25:39 • 5 yıl önce • 601 kere okundu